EGE ÜNİVERSİTESİ

Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu

Sualtı Teknolojisi Programı

Sualtı Teknolojisi Programı öğrencileri kapsamlı bir sağlık muayenesini geçtikten sonra, iki yıl boyunca, ağırlıklı olarak temel ve ileri dalış eğitimi,  dalış sağlığı ve hiperbarik tedavi yöntemleri, profesyonel sualtı işleri ve mevzuatı ile ilgili teorik ve uygulamalı birçok ders alıp, “Profesyonel Sualtı Adamları Yönetmeliği”ne göre stajlarını tamamladıktan sonra “Birinci Sınıf Dalgıç” yeterliliğini sınavsız olarak alabilmektedir. Ayrıca, Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezlerinde stajlarının en az iki haftalık kısmını yapmaları durumunda, “Basınç Odası Operatörü” belgesini almayı hak ederler. Su Ürünleri Fakültelerine dikey geçiş yaparak lisans diploması alabilirler. Eğitimleri süresince öğrencilerimiz, Egederin Eğitim Teknesi, dalış havuzu, tüp dolum ünitesi, çeşitli SCUBA donanımları, kaldırma balonları, sualtı görüntüleme ve haberleşme sistemleri, kesme-kaynak teçhizatı, satıhtan ikmalli dalış sistemleri ile en son teknolojiyi kullanarak, dalış tecrübesi ve bilgisine sahip olurlar.

Sanayi Dalgıçları Ne İş Yaparlar?

* Sualtı inşaatları * Sualtı boru ve kablo döşeme * Liman inşaatları * Katodik koruma 
* Deşarj sistemleri * Sualtı yapıları inceleme  * Kayıp nesne çıkarma * Ultrasonik ölçüm
* Sualtı ölçümleri * Kirlilik izleme ve ölçüm * Akvaryum * Kültür balıkçılığı

 

Sualtı Teknolojisi öğrencileri sağlık raporu almak için yapılacak tüm tetkikleri (Solunum fonksiyon testi, işitme testi, EKG, göz muayenesi, kan ve idrar testleri, çeşitli grafiler vb.) uzmanlık alanı Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp olan bir doktora onaylatacaklardır.  Ayrıca liman sevkine gerek yoktur. Bu programa başvurabilmek için yükseköğretim kurumunun aradığı bütün koşullara ek olarak: vücut yapısı düzgün olmak; astım, bronşit, epilepsi, nefes darlığı, ileri derecede görme bozukluğu vb. biyolojik bozukluğu olmamak; bayılma, histeri, marazi çarpıntı, aşırı psikolojik duyarlık, davranış bozuklukları, kapalı alan korkusu, karanlık korkusu vb. psikolojik ve sinirsel hastalıklardan herhangi birine yakalanmış olmamak, kayıt sırasında bu konularda herhangi bir engel bulunmadığına; dalışa engel yaratacak fizyolojik bir bozukluğunun olmadığına dair sağlık raporu ile belgelemek gerekir.

Sualtı Teknolojisi öğrencileri, eğitim-öğretim süreleri içinde ders uygulamalarında, haftasonları veya tatil dönemlerinde ve staj yaptıkları süre içerisindeki tüm dalışları, dalış kayıt formunu eksiksiz doldurarak belgelemek zorundadırlar. Ders uygulamalarında dersin sorumlusuna, okul dışı dalışlarda dalış merkezi sorumlusu veya eğitmenine, staj dönemlerinde ise firma sorumlusu veya dalış amirine “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı”  tarafından oluşturulan dalış kayıt formunu imzalatacaklardır. Dalış kayıt formları mezun olana kadar öğrencide kalacak (Gerektiğinde Liman Başkanlıklarına ibraz edilecektir) program sorumlusu veya yüksekokul idaresi tarafından onaylandıktan sonra okulumuza ait dalış kayıt defteri doldurulacaktır. Dalış kayıt formlarında ilgili yönetmeliğe göre 50 saatlik dalışı olmayan dalgıç adayları mezun olsalar dahi “Birinci Sınıf Dalgıç” olma hakkına sahip olamayacaklardır.  

Aletli ve serbest dalışlar için ihtiyaç listesi
1. Maske, palet (tercihen atkılı) ve şnorkel
2. Tam, ıslak ve yarı kuru dalış giysisi, patik, eldiven
3. Ağırlık kemeri ve dalıcının kütlesine uygun kurşun ağırlık (vücut kütlesinin %10’u kadar)
4. Regülatör (1. kademe-2. kademe-2. kademe ahtapot-manometre ve derinlik göstergesi)
5. Denge yeleği (BCD)

* Ekipmanlarınızı satın almadan önce mutlaka dersin öğretim üyeleri ile görüşünüz.

Havuz uygulamaları için ihtiyaç listesi
1. Erkekler için yüzücü mayosu (şort mayo ile havuza girmek yasaktır)
2. Kadınlar için yüzücü mayosu (bikini ile havuza girmek yasaktır)
3. Bone
4. Terlik

* Urla kampüsünde bulunan havuz için balıkadam giysileri kullanılacaktır.

Çizim tekniği dersi için ihtiyaç listesi
1. A4 boyutunda, dik, çizgisiz, karesiz, düz teknik çizim defteri
2. 0,5 ve 0,7 uçlu yumuşak kurşun kalem
3. Yumuşak silgi, yapışkan bant
4. Pergel
5. 30 cm’lik düz cetvel, T cetveli, 30 ve 45 derecelik gönyeler
6. Ders teksiri veya kitap

ÖNEMLİ

Deniz ve havuz dalışları için öğrenciler eğitim ve öğretim süresi için almış oldukları 2 yıl geçerli sağlık raporlarını (fotokopisi) kayıtta meslek yüksekokulu yetkililerine teslim edeceklerdir. Eğitim döneminde sağlık raporu süresi geçen öğrenci hiçbir şekilde dalış yapamaz. Dalış yapabilmesi için öğrencinin raporunu tekrar sağlık muayenesinden geçerek güncellemesi gerekmektedir.

Program Sorumlusu

Doç.Dr. F. Ozan Düzbastılar