Çerez Örnek

EgeDers Sınav Güvenlik Önlemleri

 

  1. Sınav sırasında katılımcı tarafından yeni sayfa veya sekme açmak, uygulama pencerini küçültmek, başka bir sekme, sayfa ya da uygulamaya geçmek işlemlerinin her biri şüpheli davranış olarak kabul edilmektedir. Şüpheli davranış esnasında öğrenciye uyarı mesajı gösterilmektedir. Bu işlemler zaman damgayla birlikte “sınav ekranı terkedildi” şeklinde sınav hareket kayıtlarında yer almaktadır. (Bu raporlama yöntemi tarayıcı güncellemeleri, işletim sistemi ve cihaz farklılıkları sebebiyle kesin bir değerlendirme sunamaz durumdadır).
  2. Sınav ekranında her soru bölümünün altında sorunun görüntülendiği zamanı ve kullanıcının sistemdeki ID numara bilgi YYAAGGSSDDss-ID* formatıyla gösterilmektedir. (YY=Yıl, AA =Ay, GG= Gün, SS=Saat, DD=Dakika, ss=Saniye, ID=kullanıcı ID numarası)
  3. Sınav ekranında sorular üzerinde seçme ve kopyalama işlemi yapılamamaktadır.
  4. Sınav başlatıldığında tarayıcı penceresi sistem tarafından tam ekran yapılır.
  5. Öğrenci, ilgili sınav için önceden tanımlanmış sınav süresi dışında sınavda kalamaz. Öğrenci sınav süresinin bitmesini beklemeden, istediği anda sınavı sonlandırabilir. Sınav süresi bittiğinde öğrencinin yanıtları otomatik olarak sistem tarafından gönderilebilmektedir. Sınav süresi dolduğunda yanıtların otomatik olarak gönderilmesi veya geçersiz sayılmasına ilişkin ayar öğretim elemanı tarafından tanımlanmaktadır.
  6. Soruların karıştırılarak öğrenciye farklı sırayla sunulması sağlanabilmektedir.
  7. Sınav gezinti yöntemi ardışık veya serbest gezinti olarak seçilmesi sağlanabilmektedir.
  8. Sınav başlamadan önce sınavın işleyişi, sınavın süresi, sınavın zamanı, puanlama ilkeleri, öğrenci sorumlulukları ve sınav kuralları dersi veren öğretim elemanı veya sınavdan sorumlu birim tarafından açıkça sınav yönergesinde belirtilmelidir. Öğrenci, sınav yönergesini görüntüleyerek “Okudum, onaylıyorum” seçeneğini işaretledikten sonra sınava girebilecektir.

 

 

E.Ü.Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu Yönetim Kurulu

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ